Prevencija vršnjačkog nasilja u školama- predstavljanje projekta u Beogradu

Naša škola će učestvovati u projektu “Prevencija vršnjačkog nasilja u školama”. Tim povodom direktorka škole Dragana krstić I pomoćnica direktorke Zorana lepedat prisustvovale su predstavljanju projekta.

Događaju su prisustvovali ambasadori zemalja članica Saveta Evrope, uključujući Finsku, Norvešku, Slovačku, kao i predstavnici i predstavnice ambasada Albanije, Kanade, Češke Republike, Danske, Grčke, Izraela, Slovenije i Ukrajine. Visoki zvaničnici iz institucija u Srbiji, uključujući zaštitnika građana, poverenicu za zaštitu ravnopravnosti, predstavnike Ministarstva prosvete, Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, Instituta za mentalno zdravlje, akademske zajednice i drugi članove i članice diplomatskog kora takođe su učestvovali na događaju.

„Moramo biti nepokolebljivi i istrajni u naporima usmerenim na borbu protiv vršnjačkog nasilja. Imamo priliku da donesemo pozitivne promene i negujemo okruženje poštovanja, empatije i razumevanja u našim obrazovnim institucijama kroz zajednički rad i snažnu posvećenost”, naglasio je Janos Babić, šef Misije Saveta Evrope u Beogradu, u svom uvodnom govoru. Takođe je govorio o fokusu projekta koji će biti na sveobuhvatnom naučnom istraživanju i pristupu zasnovanom na podacima kroz nacionalno istraživanje koje će biti sprovedeno u okviru projekta na nacionalnom nivou.

Vesna Atanasova, šefica Odeljenja Saveta Evrope za obrazovanje, istakla je da će jedinstvena metodologija Saveta Evrope pomoći svim zainteresovanim stranama i partnerima da bolje razumeju osnovne uzroke nasilja u školama i da će, kao rezultat, projekat predložiti rešenja zasnovana na podacima za njihovo efikasno rešavanje.

Snežana Vuković, šefica Odseka za ljudska i manjinska prava u obrazovanju pri Ministarstvu prosvete Republike Srbije, naglasila je važnost projekta i kontinuirane napore u podršci učenicima u usvajanju socio-emocionalnih veština u bezbednom školskom okruženju.

Pored toga, predstavljeni su obim, svrha i ciljevi projekta zajedno sa metodologijom predstojeće nacionalne procene o dobrobiti učenika i vršnjačkom nasilju.

Događaj je zaključen porukom o snažnoj posvećenosti i zajedničkih napora svih učesnika i učesnica, obećavajući bezbednije školsko okruženje za učenike I učenice širom Republike Srbije.

Za više informacija o projektu, posetite internet stranicu projekta

Ovaj projekat sprovodi Savet Evrope, a finansira ga Nemačka. Realizuje se u saradnji sa Ministarstvom prosvete Republike Srbije od januara 2024. do decembra 2025. godine.