Дан матерњег језика
Догађај:
- Датум:
- Место: Иваново
Дом културе „Жарко Зрењанин“ у Иванову по 15. пут је организовао манифестацију поводом Међународног дана матерњег језика.
На манифестацији нашу школу су представљали ђаци који похађају факултативну наставу бугарској језика у оквиру пројекта „Роден језик и култура ван граница“ Министарства образовања Р Бугарске.
Међународни дан матерњег језика
- Обележава се сваке године фебруара широм света.
- Овај дан је успостављен 1999. године од стране УНЕСКО-а, а на предлог Бангладеша у знак сећања на студенте који су убијени 21.фебруара 1952. у Дакију, источни Пакистан ( данашњи Бангладеш). Студенти су протествовали јер њихов језик није проглашен за званични.
- Има за циљ указивање на језичку разноликост, неговање љубави према матерњем језику и подизање свести о значају матерњег језика и вишејезичности.
- У свету се говори преко 6000 различитих језика, али лингвисти предвиђају да би до краја 21.века могла нестати половина. Чувањем матерњег језика од изумирања заправо чувамо културу и традицију свог народа, али и развијамо сопствену способност комуникације и мишљења.
- Република Србија је 2006. године ратификовала Европску повељу о регионалним и мањинским језицима. На основу ове Повеље, мањинским језицима у Србији не прети опасност од изумирања, као што је то случај у неким другим деловима Европе и света.
- УСрбији живи више од тридесет етничких заједница, које говоре различитим језицима. Мањински језици користе се у образовању, медијима, пред судовима, у администрацији, у економском, друштвеном и културном животу.
- У предговору „Српског рјечника“ из 1818. године, о значају језика Вук Стефановић Караџић написао је следеће:
„Језик је хранитељ народа. Докле год живи језик, докле га љубимо и поштујемо, њим говоримо и пишемо, прочишћавамо, дотле живи и народ, може се међу собом разумијевати и умно саједињавати, не прелива се у други, не пропада.“